Close print view and return to website

Fixtures Timetable

Fixtures in New Zealand in 2019, sorted by earliest first


New ZealandSouthland Heat

Friday 8th March 2019, 10:30 – 13:30

Longford Intermediate School, Gore

Coordinator Colleen Allison: admin@longford.school.nz PLEASE NOTE LATER START TIME THAN ORIGINALLY ANNOUNCED

1st: Blue Mountain College, Team 1
2nd: James Hargest College, Team 2
3rd: Southland Girls High School, Team 3

New ZealandOtago Heat

Monday 11th March 2019, 11:00 – 14:00

Dunedin North Intermediate School, Dunedin

Coordinator Helen Close: helenc@dni.school.nz

1st: Columba College, Team 1
2nd: The Terrace School
3rd: Tahuna Normal Intermediate, Team 2

New ZealandCanterbury Heat

Wednesday 13th March 2019, 09:30 – 12:30

Cobham Intermediate School, Christchurch

Coordinator Annie Bowker: annie.bowker@cobham.school.nz

1st: Christchurch South Intermediate, Team 1
2nd: Springston School
3rd: Cashmere Primary School

New ZealandNorthland Heat

Tuesday 30th April 2019, 10:00 – 13:00

Kerikeri Primary School, Kerikeri

Coordinator Karen Hinge: karen.hinge@wis.ac.nz

1st: Whangarei Intermediate, Team 1
2nd: Kerikeri High School, Team 1
3rd: Opua School

New ZealandWaikato Heat

Wednesday 1st May 2019, 18:30 – 21:30

Southwell School, Peachgrove Road, Hamilton

Coordinator Louise Clark: kidslitquizwaikato@gmail.com

1st: Southwell School, Team 1
2nd: Berkley Normal Middle School, Team 2
3rd: St Peter’s School Cambridge

New ZealandManawatu Heat

Monday 6th May 2019, 10:00 – 13:00

Palmerston North Normal Intermediate, Palmerston North

Coordinator Jan Watts: jaw@actrix.co.nz

1st: Palmerston North Intermediate Normal School, Team 1
2nd: Palmerston North Intermediate Normal School, Team 2
3rd: Masterton Intermediate School, Team 1

New ZealandWellington Heat

Tuesday 7th May 2019, 10:00 – 13:00

Samuel Marsden Collegiate School, Karori

Coordinator Karen Richards: karen.richards@marsden.school.nz

1st: Papakowhai School, Team 1
2nd: Tawa Intermediate
3rd: Seatoun School, Team 2

New ZealandTaranaki/Whanganui Heat

Thursday 9th May 2019, 10:00 – 13:00

Devon Intermediate School, New Plymouth

Coordinator Stephanie Snyder: ssnyder@devonint.school.nz (please note new contact details as of 31 January 2018)

1st: Whanganui Intermediate, Team 1
2nd: Sacred Heart Girls’ College, Team 1
3rd: Whanganui Intermediate, Team 2

New ZealandHawke's Bay Heat

Friday 10th May 2019, 18:30 – 21:30

Napier Intermediate School, Napier

Coordinator Nicoleta Paxie: npaxie@napierlibrary.co.nz

1st: Eskdale School, Team 1
2nd: Taradale Intermediate School, Team 1
3rd: Havelock North Intermediate, Team 2

New ZealandWest Coast Heat

Tuesday 14th May 2019, 10:00 – 13:00

St Patrick's School, Greymouth

Contact Kylie Bellis: kylie@stpatricksgm.school.nz

1st: Paroa School, Team 1
2nd: Grey Main, Team 1
3rd: Grey Main, Team 2

◀ Back to previous page

New ZealandSouth Canterbury Heat

Wednesday 15th May 2019, 10:00 – 13:00

Waihi Preparatory School, Winchester

Coordinator Nathan Morland: nm@waihi.school.nz

1st: Mt Somers, Team 1
2nd: Grantlea Downs, Team 2
3rd: Bluestone School, Team 2

New ZealandNelson/Marlborough Heat

Friday 17th May 2019, 10:00 – 13:00

Nelson Intermediate School, Nelson

Coordinator Karen du Fresne: kdufresne8@gmail.com

1st: Nelson Intermediate School, Team 1
2nd: Waimea Intermediate School, Team 1
3rd: St Joseph’s Catholic School, Team 1

New ZealandAuckland Heat 1

Monday 20th May 2019, 09:30 – 12:30

St Cuthbert's College, Remuera

Coordinator Celeste Harrington: klq.auckland@gmail.com

1st: Remuera Intermediate, Team 1
2nd: Ponsonby Intermediate, Team 1
3rd: Takapuna Normal Intermediate

New ZealandAuckland Heat 2

Monday 20th May 2019, 14:30 – 17:30

St Cuthbert's College, Remuera

Coordinator Celeste Harrington: klq.auckland@gmail.com

1st: Takapuna Normal Intermediate
2nd: Auckland Home Educators, Team 2
3rd: Belmont Intermediate, Team 1

New ZealandBay of Plenty Heat

Tuesday 21st May 2019, 18:30 – 21:30

Tauranga Intermediate School, Bay of Plenty

Coordinator John Marsh: johnm@tauranga-int.school.nz

1st: Aquinas College, Team 1
2nd: Tauranga Intermediate School, Team 1
3rd: Awakeri School, Team 1

New ZealandNew Zealand National Final

Sunday 26th May 2019, 13:00 – 16:00

National Library of New Zealand, Wellington, New Zealand

Contact Wayne Mills klqwayne@gmail.com

1st: Palmerston North Normal Intermediate School
2nd: Southwell School
3rd: Blue Mountain College

Printed on 14th October 2019 at 08:03.

Please note that timings and venues may be subject to change; you should always check www.kidslitquiz.com/timetable.php for the most up-to-date fixtures timetable.


Copyright © 2019 Kids' Lit Quiz™

http://www.kidslitquiz.com/