Kids' Lit Quiz logo
LATEST RESULT: Victoria Heat (AUS)
1st: Luther College, Team 2
2nd: 2= Kingswood College, Team 1
2nd: 2= Scotch College Junior School

Friday 3rd September, 1pm

NSW State Library, Corner of Macquarie Street and Shakespeare Place, Sydney NSW 2000, Australia

View on timetable...

Schedule of Heats and Finals

For a month- or week-based grid view, please use the Calendar View tab below or open our Google calendar in a new browser tab.

List View Calendar View Print Heats/Finals List

Heats/Finals in in ,  

New ZealandSouthland Heat

Friday 8th March 2019, 10:30 – 13:30

Longford Intermediate School, Gore

Coordinator Colleen Allison: admin@longford.school.nz PLEASE NOTE LATER START TIME THAN ORIGINALLY ANNOUNCED

1st: Blue Mountain College, Team 1
2nd: James Hargest College, Team 2
3rd: Southland Girls High School, Team 3

New ZealandOtago Heat

Monday 11th March 2019, 11:00 – 14:00

Dunedin North Intermediate School, Dunedin

Coordinator Helen Close: helenc@dni.school.nz

1st: Columba College, Team 1
2nd: The Terrace School
3rd: Tahuna Normal Intermediate, Team 2

New ZealandCanterbury Heat

Wednesday 13th March 2019, 09:30 – 12:30

Cobham Intermediate School, Christchurch

Coordinator Annie Bowker: annie.bowker@cobham.school.nz

1st: Christchurch South Intermediate, Team 1
2nd: Springston School
3rd: Cashmere Primary School

New ZealandNorthland Heat

Tuesday 30th April 2019, 10:00 – 13:00

Kerikeri Primary School, Kerikeri

Coordinator Karen Hinge: karen.hinge@wis.ac.nz

1st: Whangarei Intermediate, Team 1
2nd: Kerikeri High School, Team 1
3rd: Opua School

New ZealandWaikato Heat

Wednesday 1st May 2019, 18:30 – 21:30

Southwell School, Peachgrove Road, Hamilton

Coordinator Louise Clark: kidslitquizwaikato@gmail.com

1st: Southwell School, Team 1
2nd: Berkley Normal Middle School, Team 2
3rd: St Peter’s School Cambridge

New ZealandManawatu Heat

Monday 6th May 2019, 10:00 – 13:00

Palmerston North Normal Intermediate, Palmerston North

Coordinator Jan Watts: jaw@actrix.co.nz

1st: Palmerston North Intermediate Normal School, Team 1
2nd: Palmerston North Intermediate Normal School, Team 2
3rd: Masterton Intermediate School, Team 1

New ZealandWellington Heat

Tuesday 7th May 2019, 10:00 – 13:00

Samuel Marsden Collegiate School, Karori

Coordinator Karen Richards: karen.richards@marsden.school.nz

1st: Papakowhai School, Team 1
2nd: Tawa Intermediate
3rd: Seatoun School, Team 2

◀ Back to previous page

New ZealandTaranaki/Whanganui Heat

Thursday 9th May 2019, 10:00 – 13:00

Devon Intermediate School, New Plymouth

Coordinator Stephanie Snyder: ssnyder@devonint.school.nz (please note new contact details as of 31 January 2018)

1st: Whanganui Intermediate, Team 1
2nd: Sacred Heart Girls’ College, Team 1
3rd: Whanganui Intermediate, Team 2

New ZealandHawke's Bay Heat

Friday 10th May 2019, 18:30 – 21:30

Napier Intermediate School, Napier

Coordinator Nicoleta Paxie: npaxie@napierlibrary.co.nz

1st: Eskdale School, Team 1
2nd: Taradale Intermediate School, Team 1
3rd: Havelock North Intermediate, Team 2

New ZealandWest Coast Heat

Tuesday 14th May 2019, 10:00 – 13:00

St Patrick's School, Greymouth

Contact Kylie Bellis: kylie@stpatricksgm.school.nz

1st: Paroa School, Team 1
2nd: Grey Main, Team 1
3rd: Grey Main, Team 2

New ZealandSouth Canterbury Heat

Wednesday 15th May 2019, 10:00 – 13:00

Waihi Preparatory School, Winchester

Coordinator Nathan Morland: nm@waihi.school.nz

1st: Mt Somers, Team 1
2nd: Grantlea Downs, Team 2
3rd: Bluestone School, Team 2

New ZealandNelson/Marlborough Heat

Friday 17th May 2019, 10:00 – 13:00

Nelson Intermediate School, Nelson

Coordinator Karen du Fresne: kdufresne8@gmail.com

1st: Nelson Intermediate School, Team 1
2nd: Waimea Intermediate School, Team 1
3rd: St Joseph’s Catholic School, Team 1

New ZealandAuckland Heat 1

Monday 20th May 2019, 09:30 – 12:30

St Cuthbert's College, Remuera

Coordinator Celeste Harrington: klq.auckland@gmail.com

1st: Remuera Intermediate, Team 1
2nd: Ponsonby Intermediate, Team 1
3rd: Takapuna Normal Intermediate

New ZealandAuckland Heat 2

Monday 20th May 2019, 14:30 – 17:30

St Cuthbert's College, Remuera

Coordinator Celeste Harrington: klq.auckland@gmail.com

1st: Takapuna Normal Intermediate
2nd: Auckland Home Educators, Team 2
3rd: Belmont Intermediate, Team 1

New ZealandBay of Plenty Heat

Tuesday 21st May 2019, 18:30 – 21:30

Tauranga Intermediate School, Bay of Plenty

Coordinator John Marsh: johnm@tauranga-int.school.nz

1st: Aquinas College, Team 1
2nd: Tauranga Intermediate School, Team 1
3rd: Awakeri School, Team 1

New ZealandNew Zealand National Final

Sunday 26th May 2019, 13:00 – 16:00

National Library of New Zealand, Wellington, New Zealand

Contact Wayne Mills klqwayne@gmail.com

1st: Palmerston North Normal Intermediate School
2nd: Southwell School
3rd: Blue Mountain College