Kids' Lit Quiz logo
LATEST RESULT: National Final (SA)
1st: St John's Boys' College
2nd: Western Province Prep School
3rd: Eden College

Monday 4th March, 10am

Prince Alfred College, 23 Dequetteville Terrace, Kent Town SA 5067, Australia

View on timetable...

Schedule of Heats and Finals

For a month- or week-based grid view, please use the Calendar View tab below or open our Google calendar in a new browser tab.

List View Calendar View Print Heats/Finals List

Heats/Finals in in ,  

New ZealandWest Coast Heat

Friday 17th March 2023, 10:00 – 13:00

St Patrick's School, Greymouth

Contact Jovanie Leonies: jovanie@stpatricksgm.school.nz

1st: Karoro, Team 1
2nd: Paroa, Team 2
3rd: Grey Main, Team 1

New ZealandCentral Otago Heat

Tuesday 21st March 2023, 10:00 – 13:00

The Remarkables School, 49 Lake Ave, Frankton 9300 Queenstown, New Zealand

Coordinator Angela Thompson: angela.thompson@remarkables.school.nz

1st: Te Kura Whakatipu Kawwarau, Team 2
2nd: Mt Aspiring College, Team 1
3rd: Mt Aspiring College, Team 2

New ZealandSouthland Heat

Wednesday 22nd March 2023, 10:30 – 13:30

Gore Intermediate School

Coordinator Colleen Allison: admin@longford.school.nz

1st: Blue Mountain College, Team 1
2nd: James Hargest College, Team 1
3rd: James Hargest College, Team 2

New ZealandOtago Heat

Friday 24th March 2023, 11:00 – 14:00

Dunedin North Intermediate School, Dunedin

Coordinator Helen Close: helenc@dni.school.nz

1st: Tahuna Normal Intermediate, Team 1
2nd: Dunedin North Intermediate, Team 2
3rd: Columba Middle, Team 1

New ZealandCanterbury Heat

Monday 27th March 2023, 10:00 – 13:00

Turanga Central Library, Christchurch

Coordinator Emma Price: ladyreganofcornwall@gmail.com

1st: St Andrew’s College, Team 2
2nd: Cobham Intermediate, Team 1
3rd: Selwyn House, Team 2

New ZealandSouth Canterbury Heat

Tuesday 28th March 2023, 10:00 – 13:00

Grantlea Downs School, 65 Grants Road, Timaru 7910 South Canterbury, New Zealand

Coordinator Jan Lees: jan@grantleadowns.school.nz

1st: Bluestone School, Team 1
2nd: Bluestone School, Team 2
3rd: Geraldine Primary School, Team 1

New ZealandNelson/Marlborough Heat

Friday 31st March 2023, 10:00 – 13:00

Broadgreen Intermediate School, Nelson

Coordinator Karen du Fresne: kdufresne8@gmail.com

1st: Waimea Intermediate, Team 1
2nd: Lower Moutere School
3rd: Nelson College Prep School, Team 1

New ZealandTaranaki/Whanganui Heat

Monday 3rd April 2023, 10:00 – 13:00

Sacred Heart Girls' HS, New Plymouth

Organiser Clare Lyon: library@shgcnp.school.nz

1st: Whanganui Intermediate, Team 1
2nd: Omata School, Team 3
3rd: Devon Intermediate, Team 2

New ZealandManawatu Heat

Tuesday 4th April 2023, 10:00 – 13:00

Feilding Civic Centre, 84 Aorangi Street, Feilding 4702

Coordinator Margot Mackie: margottba1860@gmail.com

1st: Palmerston North Intermediate Normal School, Team 2
2nd: Hadlow Preparatory School, Team 2
3rd: Palmerston North Intermediate Normal School, Team 1

New ZealandWellington Heat

Wednesday 5th April 2023, 10:00 – 13:00

Wellesley College, 611A Marine Drive, Days Bay, Lower Hutt 5013

Coordinator: Laurina Wyllie, Email: laurina@wellesley.school.nz

1st: Karori Normal School, Team 2
2nd: Mt Cook School, Team 2
3rd: South Wellington Intermediate

New ZealandHawke's Bay Heat

Friday 28th April 2023, 18:30 – 21:30

Napier Intermediate School, Napier

Coordinator Nicoleta Paxie: npaxie@napierlibrary.co.nz

1st: Taradale Intermediate School
2nd: Havelock North Intermediate
3rd: Hastings Christian School

New ZealandBay of Plenty Heat

Monday 1st May 2023, 18:30 – 21:30

Tauranga Intermediate School, Bay of Plenty

Coordinator John Marsh: johnm@tauranga-int.school.nz

1st: Omokoroa #1 School, Team 1
2nd: Tauranga intermediate, Team 1
3rd: Awakeri School, Team 1

New ZealandAuckland Heat 1

Wednesday 3rd May 2023, 09:30 – 12:30

St Cuthbert's College, Remuera

Coordinator Tony Bryce: klq.auckland@gmail.com

1st: St Kentigern Girls’, Team 1
2nd: Kowhai Intermediate, Team 2
3rd: Blockhouse Bay Intermediate, Team 2

New ZealandAuckland Heat 2

Wednesday 3rd May 2023, 14:00 – 17:00

St Cuthbert's College, Remuera

Coordinator Tony Bryce: klq.auckland@gmail.com

1st: Pasadena Intermediate, Team 2
2nd: Pasadena Intermediate, Team 1
3rd: Belmont Intermediate

New ZealandNorthland Heat

Monday 8th May 2023, 10:00 – 13:00

Kerikeri Primary School, Kerikeri

Coordinator Julia Smith: jsmith@kerikerihigh.ac.nz

1st: Huanui College
2nd: Kerikeri High School, Team 1
3rd: Kerikeri High School, Team 2

New ZealandWaikato Heat

Wednesday 10th May 2023, 18:30 – 21:30

Southwell School, 200 Peachgrove Road, Claudelands 3252 Hamilton, New Zealand

Coordinator Gerri Judkins: judkins4@actrix.co.nz

1st: Berkley Normal Middle School, Team 1
2nd: Marian Catholic School, Team 1
3rd: Peachgrove Intermediate, Team 1

New ZealandNew Zealand National Final

Saturday 17th June 2023, 13:00 – 15:30

National Library of New Zealand Te Puna Matauranga o Aotearoa, 70 Molesworth Street, Thorndon 6011 Wellington, New Zealand

Contact Wayne Mills klqwayne@gmail.com

1st: Waimea Intermediate
2nd: Marian Catholic School
3rd: Karori Normal School

New ZealandWorld Final

Saturday 22nd July 2023, 18:30 – 21:30

Havelock North Intermediate School Hall, Nimon Street, Havelock North 4130, New Zealand

Coordinator Wayne Mills: klqwayne@gmail.com The teams will be accommodated at the Harvest Lodge (info@harvestlodge.co.nz) from 20 until 23 July 2023. The World Final is open to the public and is free entry.

1st: Macquarie College, Australia
2nd: Waimea Intermediate, New Zealand
3rd: ACS Jakarta, Indonesia

◀ Back to previous page